Böyle yaparsan gitmem

Kaplumbağaların yaşadığı bir köyde susuzluk sorunu ortaya çıkmış. Bütün kaplumbağalar köy meydanında toplanmış ne yapacaklarını düşünüyorlarmış. İçlerindeki en yaşlı ve bilge olan kaplumbağa şöyle demiş:
– Şu karşıdaki dağı görüyor musunuz. İşte o dağın arkasında bir göl var. İçimizdeki en genç 2 kaplumbağa ortaya çıksın ve bütün köy için oradan su getirsin demiş. Bunun üzerine en genç 2 kaplumbağa hemen kabul edip çıkmışlar yola. Aradan tam 30 yıl geçmiş, 2 kafadar tam gölün kenarına gelmişler. Bir de bakmışlar ki yanlarında su götürecek kap yok. Bir tanesini demiş ki:
– Ben o kadar yolu geri gidemem, sen git köyden bir kap al gel. Hem bende gölün başında beklerim, birisi gelip içmesin diye. Arkadaşı önce olmaz demiş. Sonra bakmış ki diğer kaplumbağanın gitmeye niyeti yok, kendisi gitmeye karar vermiş :
kaplumbağa ve su fıkrası– Giderim ama bak sakın sudan içeyim deme demiş. 2 arkadaş anlaşarak ayrılmışlar. 20 yıl, 30 yıl, 40 yıl derken köye giden kaplumbağa gelmek bilmemiş. Diğer kaplumbağa artık susuzluğa dayanamaz olmuş. Zaten köydeki yaşlı kaplumbağalarda ölmüştür diye düşünmüş kendi kendine. Tam su içmek üzere boynuna göle doğru uzatmış. Çalıların arasından bir ses duymuş:
– Hani içmeyecek tin, bak böyle yaparsan gitmem demiş diğer kaplumbağa 🙂

Yazar Hakkında
Toplam 710 yazı
admin
admin
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara